Átfogó mérnöki szemléletfejlesztés mikroelektronikai eszközök és napelemek gyártásával kapcsolatosan

Készítette:

Timár Dénesné Horváth Veronika c. egyetemi docens, BME-EET.

A projekt időtartama:

2013. X, XI, XII. hó.

A projekt címe:

Átfogó mérnöki szemléletfejlesztés mikroelektronikai eszközök és napelemek gyártásával kapcsolatosan

A feladat részletes leírása:

Mikroelektronikai technológiákkal készült eszközök (integrált áramkörök, egyes szenzorok, különféle napelemek) vizsgálata és komplex előállítása kapcsán rá kell mutatni hallgatók, pályakezdő leendő szakemberek számára a különböző diszciplínák összefüggéseire, melyekkel az egyes végtermékek tulajdonságai befolyásolhatók (ld. elektromos paraméterek az alkalmazott technológiai eljárások függvényében; szakmai együttműködés villamosmérnök, gépészmérnök, vegyészmérnök és fizikus hallgatók között, közös ismerethalmazok kialakítása stb.)

Mindez a Mikroelektronika és a Napelemek laboratórium tárgyak gyakorlati, laboratóriumi oktatása keretében valósul meg a szilárdtestfizikai ismeretektől indulva a létrehozott termék végső beméréséig.

A projekt megvalósítása:

2013. október hónap folyamán villamosmérnök hallgatók 8-10 fős kis csoportjai számára laborbemutató órák tartása a Félvezető Technológiai laboratóriumba. A laborok során mikroszkópi vizsgálatot végeztek felbontott integrált áramkörökön és egy fényérzékelő szenzoron. A gyártástechnológia egyes anyagainak szemrevételezése, összefüggések megértése a megfelelően megválasztott technológiai műveletek, az alkalmazott anyagok és a kész termékek működése, kihozatala, megbízhatósága stb.  között.

2013. november és december hónapok során 4 fős kis csoportokban Si egykristályos napelemek előállítása a Félvezető Technológiai Laboratóriumban az alapanyag megismerésétől kezdve a kész napelem cellák elektromos és optikai minősítéséig.

A megszerzett ismeretek ellenőrzése jegyzőkönyvek értékelése valamint írásbeli dolgozatok formájában.

A projekt értékelése:

A munka első fázisában villamosmérnök hallgatók vettek részt, aki számára folyamatosan sikerült rámutatni a más szakterületről érkező szakemberek nélkülözhetetlen munkájára (pl. informatikai támogatás, gépészmérnöki feladatok a berendezések előállításában, vegyészek alkalmazása a litográfia és maratások műveleteihez, fizikusok szükségessége gáz-kinetikai ismeretekkel stb.)

A napelemkészítő csoport összetétele eleve bizonyította az említetteket: a csoportban 2 fő fizikus, 1 fő gépészmérnök és 1 fő villamosmérnök dolgozott együtt és a felmerülő problémák megoldásában (pl. magas hőmérsékleteken hőmérés, mechanikai művelet végzése, ld. Si fűrészelés gyémánt vágóélű fűrésszel vagy adatarchiválások stb.) példásan együttműködtek és valamennyiükben kialakult a szervezett csapatmunka igénye a jövőre nézve is.

 

Budapest, 2013. dec. 20.