Új adattárház és üzleti intelligencia technológiák, mobil és webes fejlesztési módszertanok, forráskód obfuszkációs módszerek

Napjainkban a webes interfészektől puszta funkciójuk ellátásánál sokkal többet várnak el a felhasználók. A HTML5 és javascript alapokon működő felületeknek teljes mértékben el kell rejteniük a webes világból adódó hátrányokat, a szerver állapotmentességét és a hálózati kommunikációból adódó problémákat. Mindezek során szükséges, hogy a szerveroldali háttérfunkciókhoz a hozzáférési lehetőségeket megfelelően korlátozzuk, s a mindenkori jogosultságoknak megfelelően szabályozzuk. Munkánk során ezeknek a megoldásoknak a technológiai hátterét vizsgáltuk ASP.NET MVC platformon.

A feladat további célja az volt, hogy egy tartalomajánló szervernek gyűjtsünk információkat Android operációs rendszeren, ezen belül is főként tablet eszközökön és az elkészült ajánlatokat megjelenítsük a felhasználónak. A kidolgozott megoldás alapjául egy kész műsorújság alkalmazás szolgált, a tartalomajánlót ebbe a szoftverbe integráltuk. Ez az alap nagyban hozzájárult az információgyűjtéshez. Két lehetőség adódott, egyrészt a felhasználó bármikor hozzá tudja rendelni a set-top-box-át a tablethez és ezzel rögtön nagy mennyiségű adathoz férünk hozzá az általa preferált műsorokról, másrészt a műsorújság böngészése közben a program monitorozni tudja, hogy melyik tartalmakat böngészi a felhasználó és ezeket megfelelő prioritással hozzá tudja rendelni az adott felhasználóhoz így a rendszer egyre pontosabb ajánlatokat tud megjeleníteni számára. Elmondható, hogy Android operációs rendszerre jó tartalomajánló rendszer készíthető, de a rendszernek van egy tanulási fázisa, amikor még pontatlan ajánlatokkal szolgál azonban ez a tanulási fázis nagyban lerövidíthető, ha összekapcsoljuk egy olyan rendszerrel, ami célzott információkat ad a felhasználó szokásairól.

A munka során további téma volt a köztes szintű forráskód obfuszkációs módszerekhez tartozó algoritmusok implementálása és mérések végzése.

 

Szerzők (Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék):

 

  1. Martinek Vilmos, vilmos.martinek@gmail.com
  2. Kohlmann András, uh.liamg@gmail.com
  3. Czeglédi Viktor, czegledi.viktor@gmail.com
  4. Mátyus Botond, ugyfelszolgalat@manzol.hu
  5. Suti Péter József, spatker@gmail.com 
  6. Gida Balázs, gidbal@gmail.com