Intelligens sportanalitikai alkalmazások vizsgálata

A legtöbb nem technikai sport esetén mind a mai napig a kemény edzés, a sporthoz illeszkedő fizikum fejlesztése a kulcs a világméretű megmérettetéshez és a győzelemhez. Ugyanakkor ma már a fizikum fejlesztése jóval kifinomultabb, mint korábban hála a rendelkezésre álló technológia vívmányoknak. A sportolásban így már az edzések során is fontos helyet kap a teljesítmény részletes elemzése, a fejlődés nyomon-követése és bizonyos sportágak esetén az ellenfelek kielemzése is. Tanulmányunkban az intelligens sportanalitikai alkalmazásokat vizsgáltuk meg, azon belül is a mozgás, mozdulatok mérésére és megfigyelésére összpontosítva.

A létező megoldásokat elemezve kidolgoztunk és elkészítettünk egy olyan mozgásrögzítésre alkalmas szenzorhálózatot, amely valós időben képes mutatni a test mozdulatait. A viselhető szenzorhálózat rádiós interfészen keresztül juttatja az adatokat a közeli központhoz, amely tárolja, illetve elemzésre továbbítja azokat az Internetes elemző szolgáltatásokhoz. A testrészek pillanatnyi helyzetének mérése giroszkóp, gyorsulásmérő, valamint magnetométer mérései alapján történik. Vizsgáltuk azokat a matematikai módszereket, amely segítségével a három szenzor mérései összehangolhatóak. Vizsgáltuk továbbá a megjelenítés módszereit és elkészítettünk egy olyan 3D megjelenítőt, ahol a mért adatokat valós időben is könnyen érthetően szemléltethetjük.

Az elkészült tanulmány összefoglalja a sportanalitikában és más hasonló területeken használt mozgáselemző módszerek mai helyzetét. Ismerteti a fejlesztésre került mozgásanalitikát végző szenzorhálózat tervezését és megépítését. Megmutatja a különböző algoritmusok közötti különbséget, amelyek a nyers szenzor adatokból szenzorfúzió segítségével előállítják a mozgás adatokat. Végül pedig a tanulmány leírja, hogyan készítettünk megjelenítőt a mért és kiszámolt sportanalitikai adatok megjelenítéséhez.

Vidács Attila, egyetemi docens, BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék, vidacs@tmit.bme.hu
Vida Rolland, egyetemi docens, BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék, vidar@tmit.bme.hu
Fehér Gábor, egyetemi docens, BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék, feher@tmit.bme.hu
Lajtha Balázs, tanszéki mérnök, BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék, lajtha.balazs@tmit.bme.hu

2016. december 20.