Adatközponti hálózatok – State of the Art and Best Practices

Az adatközpontok hatékony kiépítése érdekében célszerű a szükséges technológiákat áttekinteni a legalacsonyabb szinttől a legmagasabb szintig. A tanulmányban szintekre bontva vizsgáltam meg az adatközpontok főbb technológiai szintjeit valamint a kapcsolódó gyakorlatban elterjedt megoldásokat. A következő szinteket különböztetjük meg:
1. Tárolás/Szolgáltatás/virtualizálás
2. Hálózat/hálózat virtualizálás
3. Szolgáltatás menedzsment / Orchestration
Szolgáltatások terén szerverekre gondoljunk, melyeken Hypervisor-ok biztosítják a virtuális gépek menedzsmentjét. A szerver oldali hálózati virtualizálás szintén fontos követelmény, melynek ugyanakkor része a szolgáltatások szeparációjára is (tűzfalak, terhelésmegosztás, VPN és IPSec alapú megoldások, távoli hozzáférés, IPS). Ezeket a feladatokat tipikusan a szerveren futó virtuális switch látja el. A hálózati réteg követelményeit a szolgáltatások nyújtásához szükséges technológiák határozzák meg, ezért összefoglaltuk azokat a technológiákat, amelyek használatban vannak/lesznek.

Az adatközpont hálózati tervezés alapja egy bevált többszintű megközelítés, amelyet már a legnagyobb adatközpontokban teszteltek, és sokat fejlesztettek az elmúlt néhány év során.
Az adatközpont hálózati tervezés alapja egy bevált többszintű megközelítés, amelyet már a legnagyobb adatközpontokban teszteltek. A tanulmányban bemutatásra kerülnek a leggyakoribb tervezési modellek: A multi-tier modell, szerver klaszter modell illetve az újabb irányzatok mint a Converged Enhanced Ethernet.
Szolgáltatás menedzsment (orchestration) terén többféle megoldás kerül bemutatásra, a nyílt forrású megoldásoktól a különböző gyártók megoldásáig.

Moldován István, Óraadó, BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék, moldovan@tmit.bme.hu

A kutatási beszámoló letölthető innen (PDF)

2017. július 18.