Ericcson minikonferencia 2017

Udvary Eszter:

In practice the most advanced field of quantum information science is quantum cryptography. The best known example of quantum cryptography is quantum key distribution (QKD) which offers an information-theoretically secure solution to the key exchange problem. There are QKD protocols which rely on a quantum channel that is able to transmit single photons. This can be implemented by using very low-power coherent light field, where values of bits are encoded into the polarization state of photons. Therefore, it is important to know the photon number distribution of the light source. In this paper we present the reconstruction of photon statistics for different pulsed light sources radiating at 850 nm (a common choice for free space quantum communication), using only a single on-off photon counting detector.

Horváth Bálint, Mészáros Gergely:

Az irányított szakmai feladat során egy beágyazott céleszköz megtervezése és elkészítése (HW és SW) volt a cél az Ericsson számára, ami alkalmas annak mérésére, hogy két 1 PPS (pulse per second) impulzus között mekkora az időzítési hiba. Célszerűen az egyik PPS nagy pontosságú, stabil órajelforrásból származott (külső atomóra, GPSDO, …) és ehhez frekvenciában rögzített 10 MHz-es órajel is rendelkezésre állt. A másik PPS bemenet a mérendő bemenet volt. A célnak a TDC7200 IC áramkör felelt meg. E céláramkör köré kellett egy mikrovezérlőt, tápellátást, stb. tervezni (STM vagy Raspberry Pi köré is lehet) A feladat másik része a műszer “bemérése, hitelesítése” volt.

Fehér Béla:

  • Az IoT alkalmazások sok esetben alapkövetelményként szabják meg az Ethernet kapcsolat biztosítását. Az FPGA-kban ennek realizálása a szolgáltatásoktól függően eltérő hardver erőforrásigényt jelent. Az irányított szakmai munka során megterveztek egy kis komplexitású eszközt, melyben helyett kapott a szükséges funkciókat biztosító MAC egység, kiegészítve a legfontosabb szoftveres szolgáltatásokkal.
  • A vezetett szakmai munka másik vonatkozásában konvolúciós neurális hálózatok felépítését, alkalmazását és FPGA implementációját tanulmányozták. A konvolúciós neurális hálózatok az egyszerű, előrecsatolt neurális hálózatokhoz hasonlóak, viszont a struktúrájuk bonyolult, többféle rétegtípust tartalmaznak. Legfontosabb alkalmazásuk a számítógépes látás, jelenleg a konvolúciós neurális hálózatok jelentik a legmodernebb módszert a képek szemantikai osztályozására és az objektum felismerésre.

Berceli Tibor:

A szoftverrádió megjelenése óta egyre nagyobb teret nyer a távközlésben. Egyre több funkció szoftveresen kerül megoldásra, mely előnyös, ugyanis egyszerűen rekonfigurálható, egy integrált áramkör vagy mikroprocesszor kisebb és olcsóbb lehet, mint egy analóg célhardver, illetve mennél több feladatot oldunk meg szoftverrel, annál univerzálisabb az adott eszköz.

Teljesen szoftveres azonban nem lehet egy rádióadó- vagy vevő, a digitális fejlődés pedig az analóg tervezés elé is nagy feladatokat állít. A vezetett szakmai munka során egy hangolható mikrohullámú jelforrás tervezése történt, melynek során számos specifikációnak kellett megfelelni (9GHz-es rezgési frekvencia, mikrosztrip rezonátort, stb.).

Bognár György, Szabó Péter Gábor:

Modern, szinkron digitális áramkörökben (processzorokban, nagysebességű digitális jelfeldolgozó integrált áramkörökben, stb.), illetve System-in-Package és System-on-Package eszközökben az alacsony fogyasztású, hatékony órajelelosztó hálózatok kialakítása kulcsfontosságú kérdéssé vált.

A vezetett szakmai munka során az SoC és SoP rendszerekben alkalmazott órajelelosztó hálózatok felépítésének, kialakításának és működésének megismerése után. Elkészült egy állítható működési frekvenciájú ring oszcillátoros áramköri kapcsolás.

Pető Tamás:

A mai nagy számítási képességekkel rendelkező processzorok lehetővé tették a passzív radarok mögötti komplex-és nagy műveletigényű jelfeldolgozási feladatok megvalósítását. A modern grafikus kártyák segítségével a vektorműveletek nagyon hatékonyan párhuzamosíthatók, miközben könnyen kezelhető platformot biztosítanak a programozónak. A vezetett szakmai munka bemutatja a tanszéken készített négycsatornás DVB-T alapú passzív radar. Ismerteti az Nvidia CUDA programozási platformját, majdkitér a radarokban kulcs szerepet játszó, egyételműségi függvényre. Az egyértelműségi függvény általános ismertetése után pedig bemutatja a függvény hatékony megvalósítási lehetőségeit.